Skauti plaší rybářům ryby

Nemám nic proti skautům, pionýrům, trampům, vodákům, houbařům, jiným rybářům, plavcům a ani proti dalším lidem, kteří se pohybují v lese či v okolí přehrady nebo řeky. Věřím, že všichni vedle sebe mohou v lese nebo u vody pobývat společně, a to bez jakýchkoli problémů. 

Samozřejmě jen do té doby, dokud nezačne ten či onen svým chováním omezovat někoho jiného. Ostatně i já jsem rybář, houbař, vodák a taky se rád koupu. A vždycky se snažím, abych svým chováním nikoho ve svém okolí nepohoršoval nebo neomezoval.

Když se jdu k vodě koupat, vyhlédnu si místo, které je ke koupání vhodné a v jehož okolí nejsou rybáři, to proto, abych je neomezoval. Když jdu k vodě na ryby, snažím se najít místo, kde budu mít klid a kde nebudu omezovat plavce a ostatní. A tak by to myslím mělo být a není na tom nic složitého. Je to pouze o tom, jaké má kdo vychování.

O to více mě zarazil článek o skautech tábořících na Slezské Hartě. Především mě zaujala pasáž, ve které vedoucí skautského střediska se smíchem říká:

„Táboříme tady už sedmnáct let. Když jsme si to tady vyčíhli, byla to klidná oblast. V posledních letech ale začalo jezdit hodně rybářů. Jak naše děcka naběhla do vody, všechny ryby jim vyplašila.“ 

Myslel jsem, že ve skautu se učí jiné věci, než plašit rybářům ryby a že skauti vyznávají jiné hodnoty než je škodolibá radost nad tím, že jsem jen tak někoho naštval nebo rozčílil. Ale asi se pletu.

Odkaz na článek:

https://bruntalsky.denik.cz/zpravy_region/skauti-staveli-tabor-i-kuchyni-ve-ktere-vari-20180807.html